Modern ve Sadeliğin Temsili İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Evinizin dekorasyonunu değiştirmeye karar verdiğinizde dekorasyon trendlerinden birini seçmek oldukça zordur. Seçtiğiniz dekorasyon fikirlerinin modası geçeceğini ve yaptığınız masraflarında çöpe gideceğini düşünmek oldukça doğaldır. Ancak İskandinav tarzı ev dekorasyonunu uygulamak isterseniz sizin için iyi haberlerimiz var. İskandinav tarz dekorasyonlar modern, sade, işlevsel ve uzun ömürlü bir dekorasyon seçimidir. İç mimariler İskandinav tasarımların uzun ömürlü, rahat ve ön planda sadelik olduğu için diğer dekorasyon örneklerine göre daha az maliyetli olduğunu belirtiyor. Yatırım yapmaktan asla pişman olmayacağınız bu dekorasyon 1950’lerden beri var olmasına rağmen, günümüzde hala bir trend olmaya da devam ediyor.

Davetkar, zarif, sıcak ve rahat bir ortam oluşturmamızı sağlayan İskandinav dekorasyonlar, yumuşak tonlar kullanılan minimalist bir tarzdır. İşlevsellik, rahatlık ve sadelik içeren mobilyalardan oluşur. İskandinav bölgesindeki çoğu ülke, aşırı soğuk iklime sahiptir. Bu nedenle, bir İskandinav ev dekorasyonunda yumuşak ve sıcak tutacak battaniyelerin kullanımı yaygındır. Ayrıca uzun tüylere sahip halılarda kullanmak, özellikle kış ayalarında rahat ve sıcak hissettirmenin harika bir yoludur.

Basit Dekoratif Vurgular Seçin

Belirtildiği gibi bir İskandinav iç tasarım, tamamen basitlikten yanadır. Bu nedenle İskandinav tarzı bir oturma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda her zaman sade tasarımlara sahip dekoratif aksanlar seçmeye özen gösterin. Oturma odası masanızı zarif seramik vazolar ile dekora edebilirsiniz. İskandinav iç mekanınıza dokular ve renkler eklemek istiyorsanız, kanepelerinizi basit geometrik baskılara sahip örtüler ve yastıklarla süsleyin.

İster bir çizgi çizimi ister soyut bir suluboya çalışması olsun, İskandinav duvar dekoru genellikle doğayı veya insan formunu tasvir eder veya bunlara atıfta bulunur. Renkli sanatsal tablolar İskandinav iç mekanlarda nadiren bulunur. Ancak sanatsal tablolara yer verdiğinizde sadelikle beraber tasarımınıza grafiksel bir bakış açısı katmanıza yardımcı olurlar.

Ahşap ve Metal Mobilyalarınızı Birleştirin

İskandinav tasarımı, ahşap unsurları yalnızca döşemelerde değil, aynı zamanda mobilya ve demirbaş eşyalarda da kullanılır. Bu nedenle, bir İskandinav evinde genellikle mobilyalar için ahşap sehpalar ve sandalyeler bulunur. Bununla birlikte, İskandinav dekorasyon tarzındaki son trend, metalik kaplamalar ve ahşap unsurların kullanımının birleşmesidir. Örneğin, bakır aplikler ve pirinç pandantifler, tüm mekana ışıltı ve parlaklık katmak için ahşap bir tavana yerleştirilir.

Odanızı Bitkiler Ve Taze Çiçeklerle Süsleyin

İç mimarlarımız, odanızda canlı bir renk ve güzellik unsuruna sahip olabilmeniz için İskandinav dekorasyonunuza doğal unsurlar eklemenizi şiddetle tavsiye ediyor. Oturma odanızı iç mekanlarda yaşayabilen bitkiler ve taze çiçeklerle dekore edin. Aslında tasarımcılarımız taze çiçeklerin her İskandinav evinde zorunlu olarak bulunması gerektiğine inanıyor. İskandinav bölgesinde sokaklar genellikle her renkte taze çiçek ve lale satan kaldırım çiçekçileriyle kaplıdır. İskandinav tasarımınız bu nedenle çiçek öğeleri ve taze çiçekler içermelidir.

Nötr Renklere Odaklanın

İskandinav dekoruyla ilişkili bir renk paketi bulunuyor. Bu renk paleti griler, beyazlar, kahverengiler ve siyah tınlarını içermektedir. Bu nedenle, bir İskandinav oturma odası dekora ederken, odanızda temiz ve yatıştırıcı bir etki yaratmak için bu nötr renkleri kullanmanız gerekmektedir. İç mimarlarımız ayrıca fuşya ve deniz yeşili gibi renkleri de nötr renk grubu ile kullanmanızı önermektedir. Tipik bir İskandinav ev dekorasyonunda mobilya ve dekoratif parçaların öne çıkması için duvarlar beyaza boyanır. Yüksek kontrast renkler, İskandinav iç tasarımın ayırt edici özelliklerindendir. Bu tamamen beyaz yemek odasında, sade siyah dekoratif heykeller ve mobilyalar ile etkileyici bir ifade yaratmaya yardımcı olur.

İç Mekanınızı Karmaşıklıktan Uzak Tutun

İskandinav iç tasarımının en önemli özelliklerinden biri, mekanın dağınıklıktan arındırılmış olmasını sağlamaktır. Bu nedenle gereksiz dağınıklıktan kaçınılmalı ve depolama alanları kullanılarak akıllıca organize edilmelidir. İskandinav dekoru söz konusu olduğunda, alanın daha az dağınık ve görsel olarak daha rahatlatıcı görünmesini sağlamak için “az, aslında çoktur” felsefesine uyulmalıdır.

Parkelerinizi Açık Renk Seçin

Duvardan duvara halı, İskandinav tasarımına hitap etmemektedir. Döşemeleriniz genellikle doğal açık renkler veya beyaza boyanmış ahşap malzemeler içermelidir. Açık renk parkeler, İskandinav evinizin daha davetkar bir atmosfere sahip olmasını sağlarken aynı zamanda temiz ve parlak gözükmesine de yardımcı olur. Soğuk kış mevsimlerinde daha sıcak bir ortam elde etmek için tabana ısıtma sistemi döşenebilir.

Camlarınızın Önünü Her Zaman Açık Bırakın

İskandinav oturma odası davetkar bir alana sahip olmalıdır ve bu en iyi şekilde içeri bol miktarda ışığın girmesine izin verilerek sağlanabilir. Işığı engellememek için, İskandinav tasarımında ışığın rahat bir şekilde içeri girebilmesi için pencere dekorasyonları minimum seviyede tutulmalıdır. İskandinav dekorunuz için pencere kaplamaları kullanmanız gerekiyorsa, şeffaf perdeler gibi ince kumaşları tercih edin. Dahası, ışıkların gece perdelerden yansıması İskandinav oturma odanızı daha da romantik hale getirebilir.

İskandinav iç mekan tasarımında aydınlatmanın nasıl kullanıldığı çok önemlidir. Aydınlatma bir yaşam kaynağı olarak kabul edilir ve İskandinav dekoruna sahip bir mekanda yeterli aydınlatma sağlamak için farklı aydınlatma biçimleri kullanılmalıdır. Aydınlatma aynı zamanda İskandinav ev tasarımında havayı da belirler. Tasarımcılarımız, aplikler ve sarkıt lambalar gibi endüstriyel bir tasarıma sahip modern aydınlatmanın kullanılmasını önermektedir. Mum ışıkları ve şamdanlar İskandinav bir oturma odasını sıcak, rahat ve romantik hissettirebilir.

İşlevsel Mobilyalara Öncelik Verin

İskandinav tasarımında mobilya kullanımı söz konusu olduğunda, masalar, sandalyeler, kanepeler ve İskandinav dekorunun geri kalanı, pürüzsüz ve yuvarlak kenarlı modern bir dokunuşa sahip olmalıdır. İskandinav tasarımlarda yenilikçi ve işlevsel alanlar kullanımı yaygındır. Bu nedenle mutfaklarda ve odalarda çok katlı raflar, yenilikçi depolama alanları ve birden fazla kullanım seçeneği olan mobilyalar kullanılır. İskandinav dekorasyon rehberimiz ile, iç tasarımın sadeliği, güzelliği ve işlevselliğini birleştiren çarpıcı bir alan yaratabilirsiniz.

Dergiyi Paylaş: