Kitaplıkları Düzenlemek için Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Kitaplık raflarını dekore etmek oldukça kolay görünüyor. Ancak sadece kitapları raflara dizmek, evinizin dekorasyonu için iyi tasarlanmış bir kitaplık rafına sahip olmanızı sağlamaz. Kitaplık dekorasyonları arasında birçok teknik bulunmaktadır. Rafları dekora etmek biraz yaratıcılık ve araştırma gerektirecek olsa da kitaplığınıza estetik bir görünüm için katacaktır. Kitaplık rafları için dekorasyon ipuçlarına göz atalım.

Kitaplığa Neler Koyulabilir

Kitaplar: Kitaplıklar için tabi ki bir numaralı öğe kitaplardır. Eski, yeni, küçük, ciltli, ciltsiz nasıl olurlarsa olsunlar kitaplar her zaman harikadır. Görünüm şekillerinde standartlığı bozmak için çok sayıda kitap kullanmanız gerekmektedir. Kitaplığınızda görsel açıdan ilgi çekmek için kitapların bazılarını yatay, bazıları ise dikey olarak dizmelisiniz.

Sanat Eserleri: Kitaplıklar, sanatsal dekoratif objeler ve resimlerin sergilenmesi için harika yerlerden biridir. Kullanacağınız sanat eserlerini boyutlarına bağlı olarak kitaplık önüne veya arkasına yaslayabilirsiniz. Daha küçük öğeleri ise kitaplarınızın önüne dizebilirsiniz.

Fotoğraf Çerçeveleri: Kitaplığınızda derinlik oluşturmak ve kişisel bir dokunuş elde etmek için küçük fotoğraf çerçevelerini kullanabilirsiniz. Kullanacağınız fotoğraf çerçeveleri bel veya göz hizasında olmasına özen göstererek, en iyi görünümü ve dikkat çekiciliği elde edebilirsiniz. Çerçeveleri çok yükseğe veya alçağa koymayın aşırı kullanmaktan kaçının. Kitaplık boyutunuza göre birkaç tana çerçeve kullanarak rafınızın etrafında dağınık bir şekilde durmasını sağlayın.

Sepetler: Özellikle ahşap veya kumaş sepetler raflarınıza harika bir görünüm katacağı gibi işlevselleştirmektedir. Raflarınız kullanım alanlarınız içerisindeyse anahtarlarınızı veya takılarınızı bu sepetlerin içine bırakabilirsiniz.

Kutular: Dekoratif kutular, boş alanları doldurmak isteyen tasarımcılar ve stilistler için en iyi aksesuarlardandır. Çeşitli renklerde, desenlerde ve materyallerde bulabileceğiniz dekoratif kutuları boyutlarına göre üst üste yığarak kullanabilirsiniz.

Kitap Dizme Şekilleri için Tasarım İpuçları

Kompozisyon: Kompozisyon, birçok insanın sorun yaşadığı bir şeydir. Raflarınıza ne koyarsanız koyun, bitki, anahtar, renk ve stil katacak her obje veya bir kombinasyon oluşturarak öğelerinizin birbirleriyle bağlantılı olmasını sağlayın. Unutmayın yerleştireceğiniz her objenin birbirleriyle uyum sağlamasını istiyorsanız onları bir bütün olarak düşünmeniz gerekmektedir.

Boyutlandırma: Çok sayıda, değişik türde kitaplarınız bulunuyor ise kitaplarınızı boy sıralarına göre sıralayabilirsiniz. Ancak kitaplarınızın boy sıralamasında güzel gözükmesini istiyorsanız karmaşık bir yapıda sıralamanız gerekmektedir. Ortaya bir büyük kitap koymak ve yanlarına sırayla boyları küçülen kitaplar koymak kitaplık dekorasyonunuzu tamamlayacaktır.

Alfabetik: Kitaplık raflarını düzenlerken ilk akla gelen fikrilerden biri alfabetik sıralamadır. Kitaplarınızı kütüphanelerde olduğu gibi alfabetik sıraya sokmak hem kolay hem de kullanışlı olacaktır.

Kitap İçeriği: Çok fazla türde kitap okuyorsanız kitaplarınızı içeriklerine göre sıralayabilirsiniz. Bilim kurgu, polisiye, klasik, biyografi ve çizgi roman gibi kitap türlerini ayrı raflara dizebilirsiniz.

Renkler: Eğer bir duvarı kaplayacak kadar çok büyük bir kitaplığa sahipseniz, kitaplarınızı renklerine göre sıralamak hoş bir fikir olacaktır. Kitap renklerini sıralarken koyu renkten açık renklere gidilerek gökkuşağı görünümü elde edebilirsiniz. Bu görünüm uzaktan bakıldığında misafirleriniz oldukça ilgi çekici olacaktır. Açık renkte duvarlara sahipseniz, kitaplarınıza beyaz veya krem rengi kapaklar geçirebilir ve sanki onları duvara gömülmüş gibi gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Kitaplık Rafları Nasıl Süslenir

Özellikle yeni inşa edilen evlerin m2’leri oldukça az oldğundan kitaplıklar ve raflar için oldukça sınırlı alanlar bulunuyor. Odanızda kalabalık yaratmadan kitaplıkları süslemek ve sıkıcı gözüklemelerini engellemek için dekorasyon ipuçlarını denemek gerekiyor. Evinizde sizi rahatsız eden dekoratif olmayan kitaplıklarınız bulunuyorsa size ilham verecek fikirlere göz atalım.

Duvar Kağıdı: Kitaplık rafını süslemek için duvar kağıtları harika bir yoldur. Duvar kağıtları kitaplığınıza kolay bir şekilde renk ve desen eklemenizi sağlar. Kitap rafları arasında çeşitli duvar kağıtları kullanarak rafların sıkıcı görünümden kurtulabilirsiniz. Bir önceki makalemizde belirttiğimiz kaktüs duvar kağıtlarına da göz atmayın unutmayın.

Kitap Tutucular Kullanın

Mudo mağazalarından alabileceğiniz ilgi çekici kaseler bulabilirsiniz. İçlerine ise ikea’dan alabileceğiniz yapay çiçekler doldurabilir veya kendi zevklerinize göre dizayn edebilirsiniz. Kitapları rafa diztikten sonra, kitapların önüne bir kitap tutucu koyarak dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Vintage Öğeler Ekleyin

Her rafta eski ve yeni kitaplar bulunur. Kitaplığınızda vintage öğeler ve pirinç küreler eklemek güzel gözükecektir. Eskitilmiş vazolar veya evinizde bulunan antika eşyaları da kitaplığınızda değerlendirebilirsiniz.

Kitaplığınızı Neon Işıklarla Aydınlatmayı Deneyin

Raflarınızı neon veya led ışıklarla aydınlatarak, ışıklar kapandığında tüm dikkatin kitaplığınızda olmasını sağlayabilirsiniz. Raflara biraz ışıltı katmak kitaplarınızı harikalar diyarına dönüştürecek kolay dekorasyon yöntemlerinden biridir. Gizlenmiş lambalar kullanarak kitaplarınızdan bazılarını aydınlatarak onları diğerlerinden daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Kitaplarınızı Ters Çevirerek Minimalist Görünüm Elde Edin

Kitaplarınızı hızlı bir şekilde bulma konusunda endişeleriniz bulunmuyor ve kitaplığınızın diğer herkesten farklı gözükmesini istiyorsanız kitaplarınızı ters çevirerek sıralayabilirsiniz. Kitaplığınıza gerçekten minimalist bir görünüm katan bu ipucu özellikle sade renk tercih eden kitap severler tarafından tercih ediliyor.

Vazolar ve Bitkilere Yer Açın

Çeşitli büyüklükte ve renklerde bulabileceğiniz vazolar ve bitkilere raflarınızda yer verebilirsiniz. Özellikle kitaplığınızda kullanacağınız kaktüs gibi dikenli bitkiler veya eski şarap şişeleri rafınıza ayrı bir hava katacaktır.

Dubleks Evler için Merdiven Altına Kitaplık

Evinizin içerisinde üst kata çıkmak için bir merdiven bulunuyor ise bu boşluğu kitaplarınızı dizmek için kullanacağınız harika bir alana çevirebilirsiniz. Ayrıca kitaplarınız arasına filmlerde olduğu gibi bir kapı kolu yerleştirerek merdivenin altında gizli bir saklama alanı oluşturabilirsiniz.

Cam veya Kapı Çerçevelerini Kitaplığa Dönüştürün

Kitaplarınızı dizmek için bir yer bulamıyorsanız kapı çerçevenizin etrafına bir kitaplık inşa edebilirsiniz. Kitap koleksiyonunuzu kapıdan her geçtiğinizde görmek ve aynı zamanda duvarları oldukça ilgi çekici kılmak için cam veya kapı çerçevesi raflar en iyi seçeneklerden biridir.

Bina kolonlarınız arasında boş alan bulunuyor ve bu alanı zaten kullanamıyorsanız, kolonların arasına bir kitaplık inşa etmek hem evinizin boş alanını değerlendirmenize hem de kitaplara kolaylıkla erişmenizi sağlayabilir.

Dergiyi Paylaş: