Açık Mutfak Olarak Bilinen Amerikan Mutfak Modelleri

Minimalist dolapları, nötr renk paletleri ve metalik vurguları ile modası asla geçmeyecek olan ince bir zarafete sahip Amerikan mutfak modelleri, güncel ve şık bir dizayna sahiptir. Mutfaklarımızda Avrupai bir tasarım hakim olsa da, Amerikan Mutfak stilini tercih etmek hiç de kötü bir fikir değil. Yeni bir ev almak isteyen veya evini yenilemek isteyenler önceliği her zaman mutfak kısmına vermektedir. Günün bir kısmını mutfakta geçiren kadınların tercihleri arasında ise ilk sırada mutfak dekorasyonu yer almaktadır.

Mutfağını yenilemek isteyen birçok kişi günümüzde oldukça popüler olan amerikan mutfak tasarımının nasıl olması gerektiğini öğrenmeye çalışıyor. Mutfak tasarımı ister bir renk patlaması içersin, isterse mobilyalar üzerinde taze meyveler ve çiçek vazoları olsun, bu çağdaş mutfak tasarımı kesinlikle güneşi içeri alan büyük pençelere sahip davetkar bir odaya konumlandırılması gerekmektedir.

1950’li yılların ve günümüz unsurlarının birleştiği açık mutfak modelleri, yüksek kaliteli kullanımı pratik malzemeler kullanılarak tasarlanır. Aynı zamanda sanat eserleri ve dekoratif aksesuarlar mutfağınızı oldukça keyifli ve zarif bir alana dönüştürecektir. Sizler için hazırladığımız Amerikan mutfak dekorasyonlarını incelemek ve pratik bilgiler kazanmak için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Amerikan Mutfak Modelleri

Salon, oturma odası ve mutfağın iç içe geçtiği bir mutfak türü olan Amerikan mutfakların kendi duvarı veya kapısı bulunmamaktadır. Adına açık mutfak da denilen Amerikan mutfaklar değişen yaşam standartları ile özellikle 1+1 gibi küçük evlerde ve stüdyolarda sıkça rastlanan bir mutfak türüdür. Amerikan tarzı mutfak, sade, temiz çizgiler ve açık alan ile dekore edilmiş bir mutfak tarzıdır. Bazıları buna “vintage” bulabilir. Ancak Amerikan tarzı mutfaklar günümüze cesur bir dönüş yapmıştır.

Son yıllarda ev sahipleri modern bir alanda nostalji duygusu hissetmek için evlerinde klasik dokunuşlar görmek istiyor. Aslına bakılırsa Amerikan tarzı mutfaklar, herhangi bir yer ve döneme hitap edebilir. Amerikan tarzı mutfakları incelerken hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını fark edeceğiz.

Açık Mutfak Modelleri Neden Tercih Edilir?

Amerikan tarzı mutfaklar dolapları şık olmasıyla beraber geniş ve açık depolama alanı düşünülerek tasarlanmıştır. Daha iyi işlevsellik, kullanım kolaylığı sağlar, dolapları yerden tasarruf etmek için mükemmel şekilde dizayn edilmiştir. Bu mutfağın en büyük avantajlarından biri yerden tasarruf sağlamasıdır. Amerikan mutfak aynı zamanda rahatlatıcı bir hisse sahiptir, sıcak ve misafirperverdir.

Türk mutfak kültürüne göre daha dar olan Amerikan mutfağının mutfak kültürü üzerinde de etkileri vardır. Küçük mutfakların daha ferah kullanılması için tercih edilen Amerikan mutfaklar, mikrodalga fırınların yaygınlaşmasında büyük bir etkiye sahip olmuşlardır.

Amerikan mutfakların sağladığı en büyük avantajlardan biri olan hareket alanı ve ferahlık, günün önemli saatlerini geçirdiğiniz mutfakların olmazsa olmazıdır. Misafir ağırlamayı seven kişilere kolaylık sunan Amerikan tarz mutfaklar, yemek hazırlarken arkadaşlarınızla sohbet etmeye devam edebilirsiniz. Böylece misafirleriniz salonda tek başına beklemek zorunda kalmaz ve sizlerde hiçbir sohbetten eksik kalmazsınız.

Amerikan mutfak tarzı tasarım fikirlerinde bulunan esnaf stili Amerikan mutfak, ahşap unsurlar açısından zengindir. Dolaplar, orta ada ve yemek masası zanaatkar tarzı çekiciliğe sahip ahşaptan yapılır. Öte yandan, siyah ve granit tezgahlar bu tarz mutfaklarda hoş bir renk armonisi sağlamaktadır. Mutfaklarınıza nostaljik ve aynı zamanda çağdaş bir tarz katmak istiyorsanız bu fikirlere bakmalısınız. Bu minimalist tasarımlarla mutfaklarınız daha şık ve açık görünecek.

Amerikan Mutfak Nasıl Dizayn Edilir?

Amerikan mutfak pratik, modern ve güzel lezzetler hazırlamak için mükemmel koşullar sağlar. Bu mutfağın temel özelliği, yemek odası ve oturma odası ile etkileşimde olmasıdır. Amerikan mutfağının dekoru, alan sınırlı olduğundan dolayı dizaynı zordur. Sizlere açık Amerikan mutfakları dekore etmekte yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladık.

Mobilyaların ve beyaz eşyaların seçimlerini doğru yapabilmek için mutfağın ölçülerini bilmek çok önemlidir. Genel olarak tezgah yüksekliğinin ve odanın ölçülerinin doğru belirlenmesi gerekir. Projeden tasarruf etmek ve alan ölçülerinin mutfağınıza uygun olması için ikea mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Küçük bir alana sahipsek mutfağın dekorasyonu sırasında görünürlüğü arttırmak ve ferah bir hissiyat sağlamak için dekorasyon sırasında beyaz ve açık tonlu renkler kullanmalıdır.

Amerikan mutfaklarda pişen yemeklerin kokusunun oturma odası ve evin diğer odalarını istila etmesi size korkutucu gelebilir. Bu sorunu önlemek için, davlumbaz takmak oldukça önemlidir. Evin içinde yer olmaması durumunda mutfak tezgahı yemek masası haline getirebilir. Bunun yanı sıra tezgahın altındaki boş alan size ekstra bir depolama alanı kazandırmaktadır. Hem oturma odamızı hem mutfağımızı daha keyifli ve davetkar hale getirmek için tezgahın üzerine sarkıt lambalar kullanılabilir. Mutfak zemini oturma odası ile aynı olmalıdır. Temizliği kolay olan büyük fayanslar tercih edilmelidir.

Dergiyi Paylaş: