Açık Hava Keyfi İçin İlham Verici 9 Balkon Dekorasyonu

Kentsel dönüşümlerle beraber artık apartmanlarda çardak, havuz veya oturup sohbet edecek bir alan çok nadir bulunuyor. Bu nedenle balkonlar artık eskisinden daha çok kullanılmakta ve insanların favori açık alanı haline gelmektedir. Yaz aylarında evin bunaltıcı havasından kurtulmak isteyen herkes gündüzleri balkonda zaman geçiriyor. Ancak çoğu kişi balkonunu doğru dekore edemediğinden veya önemsemediğinden bu güzel yaşam alanını değerlendiremiyor. Balkon dekorasyon fikirlerine göz atarak balkonunuzu nasıl dekore edeceğinizi öğrenebilir ve gerçekten çok rahat bir yaşan alanı elde edebilirsiniz.

İyi düşünülmüş dekorasyon fikirleri, bir balkonu yeşilliklerle dolu kentsel bir vahaya dönüştürebilir. Hatta eviniz sakin bir ara sokakta yer alıyorsa en sevdiğiniz okuma köşeniz haline gelebilir. Başlangıç olarak, balkonunuz için seçtiğiniz mobilyalar ve mobilyaların boyutları çok önemlidir. Mobilya seçiminde yaratıcı olun balkonunuzun boyutuna göre katlanabilir masa veya pratik toplanabilir eşyalar tercih edin. Balkonunuzu bitkilerle ile canlandırın ve dekoratif çekiciliğini arttırın. Balkonunuzda yer vereceğiniz çiçekler arasına domates gibi çabuk yetişen bitkilere yer verin. Balkonunuz yan binadaki komşunuza çok yakınsa ve mahremiyet sağlamak istiyorsanız sarmaşık gibi uzun bitkilerden yararlanın.

Balkonunuza hayat verecek bitkilerin yanı sıra, atmosferi yumuşatacak aydınlatma ve rahat oturma minderleriyle balkonunuzu dekora ederek sıcak ve davetkar bir alan haline getirebilirsiniz. Boyutu ne olursa olsun balkonunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bu harika dekorasyon fikirlerine göz atın!

Balkon Zeminine Ahşap Yer Karosu Döşeyerek Başlayın

Tipik apartman balkonlarında genellikle beton veya fayans zeminler vardır. İkea veya Koçtaş’dan alabileceğiniz iç içe geçebilen ahşap yer karosu ile balkonunuzun sıkıcı zemininden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Kolaylıkla birleştirilebilen yer karoları aynı zamanda fiyat olarak da çok uygundur. Eğer kiracıysanız ahşap yer karolarını sökmenin çocuk oyuncağı olduğunu da bilmelisiniz.

Balkonda Yer Kaplamayan Masaları Tercih Edin

Balkonunuzda sabah kahvenizi yudumlamak için küçük bir masa veya pratik bir şekilde katlanabilir balkon masası yeterlidir. Duvara monte edilebilen ve gerektiğinde katlanabilen balkon masaları hem yer kazanmanızı hem de gerektiğinde ferah bir alan açmanızı kolaylaştırır. Ayrıca bu masaların balkon demirine takılabilen modelleri de bulunmaktadır. Bu sayede balkon korkuluklarınızı kahvaltı barına dönüştürebilirsiniz.

Yer Yastıklarını Tercih Edin

Balkonunuzun duvarlarında cam veya demir kullanılmışsa dış mekan mobilyalarına yatırım yapmanıza gerek yoktur. Özellikle kiracıysanız yerden soğuk almanızı engelleyecek ahşap yer karolarınızı dizdikten sonra renkli ve rahat yer yastıklarınızı yerleştirerek renkli bir ortam yaratın. Mahalle koltukçunuzda içi sünger dolu bir ayak uzatma pufu yaptırarak yazın balkonda kışın da oturma odanızda kullanabileceğiniz bir pufa sahip olabilirsiniz. Hatta balkonu tamamen yüksek yer yastıkları ve yaslanma minderleriyle doldurarak romantik bir alan oluşturun.

Sallanabilir Sandalye veya Hamak Asın

Kendinizi balkonunuzda tatildeymiş gibi hissetmek istiyorsanız sallanabilir bir sandalye veya hamak asarak balkonunuzda rahat bir hava yaratın. Hamak ekleyebildiğinize göre oldukça büyük bir balkona sahipsinizdir. Peki balkonu kişisel bir piknik alanına çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? İşinizi görebilecek küçük bir elektrikli mangal satın alarak balkonunuzun bir köşesine yerleştirin.

Balkonunuzun Duvarlarını Kullanın

Zeminde çok fazla alana sahip değilseniz, balkonunuzun duvarlarını olabildiğince dekore etmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin çiçeklerinizi koyabileceğiniz kısıtlı bir alanınız varsa onları duvara asmayı deneyin. Bu sayede balkonunuzda yer açarak bir daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Balkon Aydınlatmanızla Yaratıcılığınızı Konuşturun

Balkonunuza renk ve rahatlık katmanın en önemli yollarından biri aydınlatmadır. Balkonunuzu aydınlatmak için tema ışıklarını kullanmaktan çekinmeyin. Duvara monte edilebilen aydınlatmalar ve tavana farklı lambalar asın. Daha somut fikirler arıyorsanız, balkonunuzun korkuluklarına telli ışıklar eklemeyi deneyebilirsiniz. Akıllı telefonlarla kontrol edilebilen Led ışıklandırmalar kullanarak, bir balkonu akşam eğlencesi için daha davetkar hale getirebilirsiniz.

Küçük Bir Kütüphaneyle Balkonunuzu Okuma Köşesine Çevirin

Balkonunuz küçük ve kapalı ise dürüst olalım balkonunuzda muhtemelen yaptığınız çok az aktivite vardır. Kahve içmek ve gün batımının tadını çıkarmak için vakit ayırabileceğiniz bu alana küçük bir kütüphane ekleyerek balkonunuzu okuma köşesine çevirebilirsiniz.

Güneşten Kendinizi Koruyun

Daireniz çok güneş alan bir cephede yer alıyorsa özellikle güneşli günlerde cildinizi koruduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Korkuluklarınıza açılıp kapanan perde ekleyerek veya dev bir şemsiye ekleyerek yaz sıcaklığından balkonunuzu koruyabilirsiniz.

Cam Balkon Dekorasyonu İle Kış Mevsimlerini Değerlendirin

Cam balkon dekorasyonları, sonbahar, kış ve ilkbaharlarda güneşli günlerin tadını çıkartmak için harika mekanlardır. Kapalı cam balkonlar, evinizin küçük ama benzersiz odalarından biridir ve sizi bu alanlarda dinlenmeye davet eder. Evinizin değerini yükselten bu alanlar aynı zamanda yaşam tarzınızı da iyileştirir. Cam balkon tasarımları evinde balkonu olan bir çok insanın projeleri arasında yer alıyor. Güzel ve misafirperver bu alanı büyük çerçevesiz pencereler ile donatarak manzara keyfinizi iki kat arttırabilirsiniz.

Küçük evlerde yaşayan insanlar genellikle evinin yaşan alanını büyütmek için balkonlarını kapattırmaktadırlar. Cam balkonlarda bitkiler yetiştirilebilir, home ofis çalışma ortamı olarak kullanılabilir, kahvaltıların benzersiz noktası haline getirilebilir. Cam balkonlar herşeyden önce evinize modern bir hava katmaktadır.

Dergiyi Paylaş: