1950 ve 60’ları Yansıtan Bohem Tarz Ev Dekorasyonu

Bohem tarz ev dekorasyonu, tüm dünyanın yaşamına, kültürüne veya ilginç öğelerine sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bohem dekorasyonlar genellikle birbirlerine benzeyen özelliklere sahip olsalar da hiçbir zaman aynı değildir ve belirli bir standardı yoktur. Kısaca bohem tarz dekorasyon nedir ve bohem tarz bir yaşam alanı dekore etmenin püf noktası nedir dendiğinde kurallara uymayan, kişisel ve egzotik bir dekorasyon seçimidir diyebiliriz. Bohem, aktörler ve yazarlar gibi alışılmadık bir yaşam sürmeyi seçen inşalardan ilham alarak sürekli dünyayı gezen ve göçeme bir hayat süren kişilerdir. Bohem tarzı, dünyanın birçok yerinde dekoratif objeleri, renkleri ve desenleri birleştirerek yaşamı yansıtır. Yaşamınıza renk katmak istiyor ve bohem yaşam süren insanlara ilgi duyuyorsanız bohem tarz ev dekorasyonu tam size göre.

Bohem dekorasyonu söz konusu olduğunda kural tanımamakla birlikte, metalik ve mücevher tonları gibi sıcak toprak renkleri yaygındır. Bohem tarzını oluşturan temel renkler arasında en yaygın olanlar koyu kahverengi, yeşil, gri, mor, turuncu ve mavidir. Renkleri uyumlu bir şekilde bir arada kullanmak bu tarzı benzersiz kılan özelliklerindendir. Desenleri, dokuları birbirine karıştırmak ve standart renklerin dışına çıkarak çeşitli renkleri birlikte kullanmaktan korkmayın. Bir gökkuşağından ilham alarak evinizin dört bir yanına çeşitli renklerle eğlence ve egzotizm duygusu katın. Desenli tekstiller, duvar halıları ve sanat eserlerine odanızda her zaman öncelikli yer açın. Tüm bunları kullanmak ve alışkanlıkların dışına çıkmak başlangıçta zor olsa da renkli tarz bohem dekorasyonun anahtarıdır.

Adım Adım Bohem Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde bohem, bir isimden çok sıfattır ve etkisini geçmiş nesillerin özgür ruhlarından alan bir estetiğe işaret etmektedir. 1950’ler, 60’lar ve 70’lerden etnik ve vintage parçalara vurgu yapar. Bir profesyonel gibi kırlentleri karıştırmak ve eşleştirmek için kusursuz bir formül var; ancak konu bohem tarz bir alan yaratmaya gelince, tüm kurallar hiçe sayılır. Kabile baskıları ve geometrik desenler gibi etnik desenlerle karıştırılmış çiçek ve şal gibi parlak renkler bohem dekorasyonun ayırt edici özelliklerindendir. Parlak renkler size hitap etmiyorsa zeytin yeşili, konyak, hardal sarısı ve paslı portakal gibi hafif ton renkleri tercih edebilirsiniz.

Dekorasyona Başlamadan Önce Ana Renk Seçin

Renkler, harika bir bohem dekorasyonun anahtarıdır. Odanıza birbirinden farklı renkler eklemekten korkmayın. Ancak tasarımınızın tema rengini belirlemek için öncelikle üç ana renk seçerek başlayın. Baskın renklerinizi öne çıkartmak için kumaşlar ve ekleyeceğiniz objelerinizin baskın renklerden oluşmasına dikkat edin. Bohem dekorasyonlar duyguları harekete geçirici özelliklere sahiptir. İpek ve kadife gibi dokunulduğunda çekicilik yaratacak kumaşlar kullanın.

Vurgulamak İstediğiniz Bir Tema Bulun

Bohem tasarım her şeyin karışımı olsa da, yine de bir temaya sahip olmak istersiniz. Bu vurgu bir metal veya motif olabilir. Örneğin, bir tema olarak gümüş rengi seçilebilir ve evinizin her yerine yerleştirmek için gümüş renkli nesneleri seçebilirsiniz. Motifinizin ise kuşlar olacağını düşünürsek, birkaç kuş desenli kumaş ve kuş seramik figürlere odanızda yer verebilirsiniz. Dekorasyondaki bir temanın anahtarı, ister bir motif, isterse bir obje olsun onu az sayıda dengeli bir şekilde kullanmaktır. Yüzlerce kuş figürü veya gümüş rengi içeren objeler kullanmak pek yaratıcı olmayacaktır.

Ne kadar desen ve renk kullanmak istediğinize dekorasyona başlamadan karar vermelisiniz. Tasarımınızda kullandığınız öğeler için duvarlar ve zeminler için bir arka plan mı oluşturacak, yoksa tasarımınızın teması olan odak noktasını mı oluşturacaklar? Kısaca duvarlar tenk renk mi, duvar kağıdı mı yoksa şablonlardan mı oluşacak? Zeminler parkelerden mi, halılardan mı yoksa çok daha farklı bir dekorasyondan mı oluşacak?

Zeminler ve duvarlara karar verdikten sonra, mobilyalarınıza da odaklanmanız gerekmektedir. Mevcut mobilyalarınızın 3 ana renginizi içerdiğine emin olduktan sonra çeşitli örtüler ve yastıklarla başka renklerde eklediğinize emin olmalısınız. Bu zamana kadar seçtiğiniz tüm dokular ve renkler bohem dekorasyonunun bir parçasını oluşturacaktır. Sıra perde seçimine geldiğinde seçtiğiniz desen ve renklere zıt tonlarda bir perde kullanmaktan çekinmeyin. Ancak başka bir desene geçme konusunda kendine güvenmiyorsanız, renk paletinizi canlı tutmak için birkaç düz renkli tül perde tercih edebilirsiniz. Artık odanıza çeşitli sanat eserleri, aksesuarlar ve nesneler eklemeye hazırsınız.

Aksesuarlar Seçiminde Seyahati ve Küreselliği Ön Plana Çıkarın

Minimal, modern ve şıklığın tam tersi olan bohem, “daha fazlası daha fazladır” felsefesini benimser. Bir bohem odasında dekoratif malzemeler kullanmanın anahtarı eşyaları birbirine karıştırmak ve eşleştirmektir. Çuval bez ve jüt ip gibi malzemeler ipek ve şönil ile birleştirilebilir. Kullanılan malzemeler hafif eskimiş bir görünüme sahip olmalı, hasar görmüş veya yeni gibi de olmamalıdır. Yastıklar, perdeler, halılar, örtüler ve kitaplar bir araya gelerek dünyadan ilham alan rahat bir mekan oluşturur. Yatakların ve koltukların üzerinde bulunan süslü örtüler bohem tarzına özgü süslemelerdir.

Bohem kültüründe gezgin sanatçıların geçmişi olduğu göz önüne alındığında, özellikle aksesuar seçiminde küresel bir ev hissi verebilmek bohem tarzı için önemlidir. Seyahatlerinizden topladığınız, ailenizden yadigar ve el yapımı eşyaları bir araya getirin. Kişisel eşyalarınızı ve önem verdiğiniz nesneleri ön plana çıkartın. Uzak yerlere seyahat edecek kadar şanslıysanız, evinizde otantik parçalara etnik-eklektik bir his elde etmenize yardımcı olabilecek hediyelik eşyalar arayın. Böyle bir lüksünüz yoksa eski bir küre gibi ilginç ve büyüleyici bir seyahat odaklı objelerle dekorasyona başlayın. Duvar halıları, eski şişeler, haritalar, uyumsuz çiniler ne kullanmak istiyorsanız adını siz koyun. Bohem tarz şık ve göz alıcı olmaktır, süslü bir avize ve kalın altın çerçeveli bir aynaya odanızda yer vermeye korkmayın. Ancak dikkat etmeniz gereken tek kural, odanızdaki her öğrenin sizinle ilgili bir anlam ifade etmesidir.

Yığın Yastıklarla Rahat Bir Alan Oluşturarak Kültüre Vurgu Yapın

Hiçbir bohem alan, küratörlü, yaratıcı, sanatsal ve kitaplar olmadan tamamlanmış sayılmaz. Bu dekorasyon tarzı size hitap ediyorsa, muhtemelen sanata değer veriyorsunuzdur. Bohem tarz bir alan yaratırken sehpaya kitaplar yığmak, rafları eski plaklarla doldurmak ve odanızın bir köşesinde gitarınızı bulunadurmak bohem tarz yaşama ne kadar ayak uydurabildiğinizin açıkça göstergesidir. Bohem tarz alanların en önemli özelliklerinden biri ise yer minderlerine ve puflara özellikle yer verilmesidir. TV izlemek veya resmi bir akşam yemeği partisi düzenlemek için hazırlanmış alanlar yerine yığın halinde yastıklar, rahat bir yer halısı ve puflarla yer vererek okumayı, müzik dinlemeyi ve oyun oynamayı teşvik eden alanlar oluşturun.

Abartısız Aydınlatma ve Sarkan Bitkilere Yer Verin

Ambiyanslı, abartısız aydınlatma bohem tarz odanızı sakin ve sıcak bir yaşam alanı olmasını sağlayacaktır. Odanızı ışıklandırmak için tepe lambaları yerine, birden fazla fener, mum ve masa lambaları tercih edin. Çeşitli şekillerde bulabileceğiniz aydınlatma seçeneklerini bir araya getirerek dekorasyonunuzu mükemmel bir hale getirebilirsiniz.

Doğayı ve dünyayı kucaklamak bu tarzın merkezinde yer almaktadır. Bu nedenle odanızı eğrelti otları ve sarkan bitkilerle canlandırın. Sadece odanızın dekorasyonunuzu canlandırmakla kalmayan bitkiler, odanızın hava kalitesini de iyileştirecek ve daha fazla mutluluk kazanmanızı sağlayacaklardır.

Dergiyi Paylaş: